Историческата идея испанското първенство да излезе извън пределите на страната се срина. Ла Лига официално потвърди, че планираният за 20 декември двубой между Виляреал и Барселона в Маями се отменя.
Защо планът пропадна
Лигата и промоутърската компания Relevent отстъпиха под натиска на обществените настроения. В последните седмици футболисти, фенове, треньори и дори клубове като Реал Мадрид реагираха остро на идеята. Въпреки че УЕФА даде зелена светлина, „несигурността“ около организацията и сериозната вълна от недоволство наклониха везните.
„Дълбоко съжаляваме за развоя на събитията“, гласи съобщението на Ла Лига. От организацията признаха, че подобни инициативи са ключови за финансовото оцеляване на испанския футбол, който трудно се конкурира с приходите на Висшата лига и Шампионската лига.
Протестите дадоха резултат
Играчите също изразиха позицията си по категоричен начин – в първите секунди на мачовете от последния кръг те отказваха да подновят играта, за да покажат несъгласието си. Капитаните на Барса и Виляреал дори не бяха включени в общия чат на останалите лидери, за да се избегне конфликт на интереси.
Силна реакция дойде и от Реал Мадрид – клубът подаде жалби срещу проекта, а играчи като Карвахал и Куртоа публично атакуваха президента на Ла Лига Хавиер Тебас. „Такова решение нарушава честността на състезанието“, категоричен бе белгийският страж.
Идеята ще се върне
Макар че този опит се провали, Ла Лига не крие, че ще продължи да търси начини да изнесе официални мачове зад граница. За Тебас това е стратегическа стъпка към по-големи приходи и глобална разпознаваемост, дори за сметка на спортния интегритет.
Испанският футбол обаче ясно показа, че няма да приеме подобни решения без консенсус. В същото време Италия е изправена пред сходна ситуация – мачът между Комо и Милан е насрочен за Австралия, което вече предизвиква същия тип полемика.
Какво следва
Случаят с Виляреал – Барселона показа, че дори в ерата на глобализацията традициите и чувството за честна конкуренция тежат повече от финансовите експерименти. Но и че Ла Лига няма да се откаже лесно от идеята испанският футбол да звучи силно по целия свят.
Гаврил Гаврилов създава съдържание, посветено на български и международни букмейкъри, както и прогнози за футбол, волейбол и баскетбол.