Вътрешният свят на футболния съдия: разкритията на Феликс Брих

Темата за съдийството винаги е била гореща, особено когато става въпрос за големи футболни първенства като световни или европейски шампионати. Макар напоследък да се обръща внимание на системата VAR, основната тежест все още пада върху главните съдии.

Подготовката на Феликс Брих

Един от най-известните съдий в световния футбол в последните години – германецът Феликс Брих – споделя интересни детайли за подготовката и предизвикателствата пред съдиите на Евро 2024, което се провежда в родината му.

Everbet Banner

„Подготовката за такъв турнир започва около две години преди самото събитие, също както за отборите,“ обяснява Брих. „През това време следя всичко, дори ми възлагат някои мачове. Когато станат ясни класиралите се отбори, започвам да ги наблюдавам още по-внимателно, особено съставите им.“

Брих подчертава колко е важно да познава играчите. „Знам ли ги от Бундеслигата, свирил ли съм им в други мачове, кои са новите лица. Ако има нови играчи, проучвам откъде идват и през каква школа са минали. Когато започне първенството, в рамките на два-три дни трябва да си готов да ръководиш всеки мач.“

Поведението на терена

Германецът дори прави „психопрофили“ на играчите, за да разбере тяхното поведение както на, така и извън терена. „Ако някой играч е продукт на Ла Масия, знам, че той залага на техниката. Други са майстори на твърдите единоборства. Важно е да знам как приемат авторитета на съдията и как реагират при фаул.“

В един миг, когато трябва да се вземе решение, нямаш много време за мислене. „Трябва да си събрал информацията предварително и в мача просто да следваш инстинкта си,“ допълва Брих. „Затова подготовката отнема месеци, ако не и години.“

Една от тайните на Брих за респектиране на играчите е комуникацията с един ключов футболист. „Винаги избирах един играч за връзка с отбора. В испанския национален отбор това беше Серхио Рамос, в Италия – Джорджо Киелини, а при англичаните – Джордан Хендерсън. Тези играчи имат огромно влияние върху поведението на целия отбор.“

Elitbet Banner

Брих отбелязва разликите между Шампионската лига и мачовете на националните отбори. „Шампионската лига се играе на много висока скорост. При националните отбори нивото не е толкова високо, но играчите дават и частица от националното си „аз“. На световно или европейско първенство виждаме готовност за битка и издръжливост, което коства брутални усилия.“

Според него стилът на съдийство често зависи от страната на произход на арбитъра. „Английските и скандинавските съдии предпочитат по-свободна игра, докато тези от Южна Европа са по-стриктни.“

Езиците във футбола

Макар английският да е основният език за комуникация на терена, Брих е научил и испански, за да общува по-добре с играчите от Южна Америка. „Дори Меси не говори английски. Някои испански играчи се правят, че не разбират, затова научих техния език. На Евро 2024 обаче, не смятам, че ще има проблем с комуникацията, защото 95% от играчите говорят английски.“

След като достигна пределната възраст за международни срещи, Феликс Брих продължава кариерата си само в Германия, но споделя богатия си опит и знание за играта.

Дата на публикуване: 17/07/2024

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *