Националният селекционер на Англия – Гарет Саутгейт прибягна до новите технологии. Мениджърът е включил новите технологии за обработка на данни, за да подготви отбора си за предстоящото Европейско първенство по футбол, което ще се проведе в Германия от 14 юни до 14 юли.
След като „трите лъва“ достигнаха финала на домашното си ЕВРО 2020, сега те отново са смятани за фаворит за спечелването на титлата. Гарет Саутгейт и асистентите му разчитат на „Google Cloud“, за да могат да изберат най-добрите футболисти, които да пътуват за Германия.
ФА работи с платформата, за да гарантира, че бъдещите Джуд Белингам, Фил Фоудън и Хари Кейн няма да бъдат пропуснати. „Google Cloud“ помага на Саутгейт, като създава единна скаутска база данни, генерирана от AI технология. Все пак националният селекционер пътува из всички стадион в Англия, за да гледа футболистите, на които ще разчита за ЕВРО 2024. AI технологията ще му осигури мощен инструмент за профилиране на играчите.
Самият мениджър коментира пред агенция „Ройтерс“, че използването на новите технологии ще му бъде от полза при избора на футболисти. Според него това му помага да се спре на конкретен играч. По негови думи, той наблюдава всеки футболист в дадения клуб. След това в щаба му получават информация за всеки наблюдаван играч и по този начин правят оценка на всеки състезател. Огромен плюс на новата система е, че тя определя какво ще е и бъдещето развитие на футболиста.
Освен всичко това новата технология помага на Англия да види слабите места в състава си, които не се представят на нужното ниво. Анализът на данните се използва, за да се подобрят различни области от тима.
Саутгейт продължава да обяснява, че ако отборът му не вкарва достатъчно голове от стандартни ситуации в 10 или 15 мача, системата веднага сигнализира за този факт и това е от голяма полза за треньорския екип. Мениджърът на Англия казва, че новата технология отчита правилно ли се предават играчите при статични положения. Тя е в помощ на тима при избора на зонова защита или такава от смесен тип. Саутгейт казва, че системата прави анализ и на това дали играчите му тичат правилно и добре ли покриват опонентите си.
Все пак той е на мнение, че нищо не може да замени правилното обучение на играчите, той отбелязва, че новата технология е бъдещето на футбола и би дало предимство на отбора му срещу определени съперници.
Той казва, че това не е нещо толкова ново. Преди време всичко се е записвало, но е ставало с лист и химикал. Така всичко това не е било ефективно. Сега във футболът, екипите, които отговарят за новите технологии стават все по-големи, защото всеки търси предимство в двубоите.
Националният селекционер казва, че понякога хората те гледат като луд или прекалено модерен, който се опитва да се прави на интересен. Според него трябва балансиран подход. Саутгейт е на мнение, че или си напредничав човек или си оставаш в пещерната епоха. Според него технологиите движат целия свят напред, това си личи и във футбола, защото се вижда всяка седмица на терена.
Проектът, който помага на Гарет Саутгейт да анализира безброй скаутски доклади все още е в началото на своето развитите. Според Марк Джарвис, който е ръководител на проекта за подобряване на ефективността в националните отбори, това е правилната посока.
По думите на Джарвис, AI технологията е бъдещето на футбола и с напредването на времето, тя ще става все по-популярна. Самият той е на мнение, че мениджърите трябва да работят по-често с новите технологии, без значение дали им харесва или не.