Две боксьорки, Имане Хелиф от Алжир и Лин Ю-Тин от Тайван, получиха право да се състезават на Олимпийските игри в Париж, въпреки че бяха дисквалифицирани от Световното първенство миналата година. Причината за дисквалификацията им е неуспешно преминаване на половия тест, което предизвика голямо възмущение сред спортната общност.
Хелиф, на 25 години, вече си осигури медал, след като достигна до полуфиналите в категория до 66 кг. Лин предстои да се изправи срещу българката Светлана Каменова в четвъртфиналите при 57-килограмовите. Участието на двете боксьорки доведе до глобален скандал, като мнозина поставиха под въпрос решението на Международния олимпийски комитет (МОК) да ги допусне до състезанието.
По време на предишния кръг италианката Анджела Карини се отказа от мача срещу Хелиф само след 46 секунди на ринга, предизвиквайки бурни реакции. Карини обясни, че се е отказала, за да защити здравето си, но изрази съжаление, че не е стиснала ръката на Хелиф след решението си. „Ако МОК смята, че тя може да се състезава, уважавам тяхното решение,“ сподели тя.
След победата, Хелиф заяви амбициите си за златото и бе решена да се бие с всеки. Лин, от своя страна, също бе освиркана от публиката след първата си победа над узбекистанката Ситора Турдибекова.
Спорът около пола на състезателките
Въпросите около пола на Хелиф и Лин не са нови. Според МОК, Хелиф винаги е била призната за жена и е родена и живяла като такава. „Тук не става дума за трансжени,“ подчерта говорителят на МОК, Марк Адамс. Хелиф е споделила за предразсъдъците, с които е трябвало да се бори в родната си страна, като младо момиче, играещо футбол с момчетата. Тя мечтае да стане олимпийска шампионка и да вдъхнови младите хора в Алжир.
Подобно на нея, Лин също се е състезавала винаги в женската категория и е призната за жена. В кариерата си, Лин е двукратна световна шампионка и многократна медалистка на Азия.
Критики и съмнения около тестовете
Критиките към Хелиф са породени от дисквалификацията ѝ на Световното първенство, където бе установено, че е провалила половия тест. Според IBA, тя не отговаря на критериите за женски състезател, въпреки че МОК подлага на съмнение коректността на тези тестове. „Не знаем дали тестовете са проведени правилно и дали резултатите им са достоверни,“ коментира Адамс.
Лин също беше дисквалифицирана и лишена от бронзовия медал на Световното първенство. Публикации твърдят, че провалът ѝ може да е свързан с прием на медикаменти, влияещи на хормоналния баланс.
Промени в олимпийските регулации
МОК отстрани IBA от организирането на олимпийските турнири по бокс, като отговорностите за тестовете бяха прехвърлени на Международната агенция за тестовете (ITA). Въпреки това, въпросите около методите за тестване и допустимите нива на тестостерон остават открити.
Това не е дебат за трансджендър спортисти. И двете боксьорки са жени според техните паспорти и идентификация. Въпреки това, съмнителните резултати от тестовете предизвикаха много дискусии и спорове в спортната общност. Президентът на МОК, Томас Бах, категорично заяви, че случаят не се отнася до DSD (различия в половото развитие) или транссексуалност.
Историята на Хелиф и Лин повдига важни въпроси за бъдещето на спорта и как трябва да се третират спортистите, които се сблъскват с подобни предизвикателства.