Финландският футбол преживя истински шок, след като един от най-титулуваните клубове в страната – ФК Хака – изпадна от елитната Вейкауслига, а разочаровани фенове стигнаха до крайни действия, подпалвайки клубния стадион.
Тимът, който има във витрината си девет шампионски титли и 12 Купи на Финландия, изживя кошмарен сезон през 2025 година. Само година по-рано Хака завърши на шесто място, но този път представянето бе катастрофално – едва четири победи в 27 мача и последна, 12-а позиция в крайното класиране.
Официалното изпадане във второто ниво на финландския футбол предизвика бурни реакции сред част от привържениците. В опит да изразят недоволството си от управлението, група фенове нанесоха сериозни щети на стадион „Фактори Фийлд“.
Съоръжението разполага с дървени трибуни, което е улеснило действията на трима заподозрени, всички под 15-годишна възраст. Те са успели да проникнат на стадиона и да подпалят една от трибуните, като пламъците бързо са се разпространили и дори са засегнали изкуствения терен. Един от младежите вече е признал пред полицията, че е предизвикал пожара.
Любопитното в случая е, че въпреки сериозността на инцидента, тримата участници вероятно няма да понесат наказателна отговорност, тъй като не са навършили минималната възраст за такава според финландските закони.
Все още предстои експерти да оценят точния размер на нанесените щети, но е ясно, че ремонтите ще струват значителна сума. В отговор на кризата ФК Хака обяви кампания за набиране на средства, с която призовава феновете да помогнат финансово за възстановяването на стадиона преди началото на сезон 2026 в Юкьонен.
За последно клубът игра във втора дивизия през 2019 г., когато успя бързо да си проправи път обратно към елита. Сега надеждите в лагера на Хака са, че щетите ще бъдат отстранени навреме и тимът ще започне новата си мисия за завръщане сред най-добрите по възможно най-добрия начин.
Богдан Димитров създава полезни статии за български и чуждестранни букмейкъри, както и прогнози за футбол, тенис и баскетбол.